Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Газета "Новини медицини та фармації" №4 (716), 2020

Повернутися до номеру

До 75-річчя професора Бориса Михайловича Пухлика

11 травня 2020 року виповнюється 75 років від дня народження професора Бориса Михайловича Пухлика. Народившись через 2 дні після закінчення Великої Вітчизняної війни у родині інваліда війни (до речі, в цій родині народився й інший відомий вчений — професор Сергій Михайлович Пухлик), Борис Михайлович зробив себе сам. Добре закінчивши школу у м. Житомирі, далі він закінчив Вінницький медичний інститут ім. М.І. Пирогова, попрацював сільським лікарем, в апараті обласного відділу охорони здоров’я, а пізніше обрав шлях викладача і вченого Вінницького медичного інституту ім. М.І. Пирогова. Кандидатську дисертацію він захистив у 1977 році, докторську — у 1980 році. І хоча працював і надалі очолював кафедру фтизіатрії, головні його здобутки були в галузі алергології: зокрема, він один із перших в Україні створив при кафедрі курс алергології й імунології.
Борис Михайлович із колективом учнів і колег тричі з інтервалом у 10 років починаючи з 1981 року провів вивчення поширеності алергічних захворювань (АЗ) серед населення Вінницької області, що охопило понад 120 тис. людей. Це дослідження довело, що поширеність АЗ в Україні є у 20 разів вищою за офіційні дані, отже, слід було б значно збільшити штат лікарів-алергологів, кількість алергологічних кабінетів тощо, але… Після цього дослідження, яке, всупереч усьому, стало найбільш масштабним на той час у світі, циклу відповідних публікацій і доповідей на конференціях Б.М. Пухлика визнають як провідного алерголога СРСР. Він бере участь у низці подібних досліджень як позаштатний співробітник науково-дослідної алергологічної лабораторії АМН СРСР у Хакасії, Бурятії, Киргизії, Білорусі, виступає з цікавими доповідями майже на всіх конференціях і з’їздах імунологів і алергологів, що проводилися у колишніх УРСР та СРСР.
На наслідки аварії на Чорнобильській АЕС Борис Михайлович (а він був її ліквідатором) відреагував створенням імунологічного центру у м. Вінниці, де вперше в Україні було обстежено 16 тис. постраждалих внаслідок аварії, проліковано багато хворих. Після розпаду СРСР алергологи України залишилися без препаратів алергенів. Заснувавши у 1993 році підприємство «Імунолог», колектив, очолюваний Борисом Михайловичем, поступово створив понад 200 найменувань діагностичних і лікувальних алергенів, що за збіглі роки зарекомендували себе як надійні та ефективні засоби. Щорічно за допомогою цих алергенів обстежуються і лікуються понад 200 тис. жителів України. Їх використовують також у Росії, Казахстані, Азербайджані, Молдові, країнах Європи.
Але справа не тільки в алергенах. Б.М. Пухликом створено або удосконалено низку діагностичних і лікувальних технологій, яких раніше не було не тільки в Україні, але й у світі. Звання лауреата Державної премії з науки і техніки, отримане ним разом з ученими Інституту оториноларингології, було для нього не подарунком долі, а результатом тривалої праці. Дві каденції він відпрацював як головний позаштатний алерголог МОЗ України. Але на цій посаді єдиною «пільгою» для ювіляра була також безкорисна праця, що під силу тільки дуже кваліфікованій, обізнаній людині. Напевне, ці роки були найкращими не тільки для Б.М. Пухлика, але й для вітчизняної алергології.
Професором Б.М. Пухликом створено понад 350 наукових праць, у тому числі 20 монографій, підручників і посібників, видано понад 20 методичних рекомендацій. Він має понад 40 свідоцтв і патентів на винаходи. Підготував 1 доктора і 19 кандидатів наук. Вперше в Україні зусиллями очолюваних Б.М. Пухликом науковців і практичних лікарів були створені і оновлені вітчизняні протоколи медичної допомоги хворим на АЗ, формуляри лікарських засобів. Але любимо ми Бориса Михайловича не тільки за ці важливі досягнення, але й за його багаторічну громадську діяльність, що дозволила суттєво підвищити рівень вітчизняної алергології, кваліфікаційний рівень лікарів-алергологів. З 1997 року вони були об’єднані в Асоціацію алергологів України (ААУ), яку до 2019 року очолював Борис Михайлович. Побувавши у 20 країнах світу, Борис Михайлович намагався побачені там наукові та практичні досягнення краще втілити у своїй країні.
Борис Михайлович є не лише визнаним фахівцем у галузі алергології, але й висококваліфікованим викладачем і лікарем. Він протягом багатьох років успішно готував кадри з фтизіатрії й алергології, прийняв і проконсультував за життя сотні тисяч хворих і для багатьох був і є взірцем у цих напрямках. На сьогодні Борис Михайлович бореться з тяжкою недугою. Робить він це, на жаль, за кордоном, де таке лікування можливе і безкоштовне. Але при цьому як почесний президент ААУ Б.М. Пухлик постійно слідкує за нашими справами, дає корисні поради та надає допомогу.
Асоціація алергологів України відзначає ювілей цієї видатної людини, бажає Борису Михайловичу довгих років життя і розраховує на його допомогу у справах алергологічної служби.
Правління Асоціації алергологів України
Редакційна колегія журналу
«Астма та алергія»


Повернутися до номеру