Международный эндокринологический журнал 6 (54) 2013
Вернуться к номеру
Особливості варіабельності ритму серця у хворих на цукровий діабет 2-го типу з кардіоваскулярною формою діабетичної автономної невропатії серця
Авторы: Ажмі Самір, Сергієнко В.О., Сегін В.Б., Сергієнко О.О. - Кафедра ендокринології, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького
Рубрики: Эндокринология
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Імовірно, що кардіоваскулярна форма діабетичної автономної невропатії серця (ДАНС), а не вік і тривалість цукрового діабету 2го типу (ЦД 2го типу), наявність в анамнезі серцевосудинних захворювань (ССЗ) є незалежним чинником ризику серцевосудинної смертності у хворих на ЦД 2го типу. Отже, рання діагностика вегетативної дисфункції необхідна для зменшення ризику приєднання і/або прогресування ССЗ у хворих на ЦД 2го типу.
Мета дослідження — вивчити особливості варіабельності ритму серця (ВРС) згідно з результатами добового моніторингу ЕКГ (холтерЕКГ) у хворих на цукровий діабет 2го типу з кардіоваскулярною формою діабетичної автономної невропатії серця.
Матеріал і методи дослідження. Обстежено 65 хворих на ЦД 2го типу, з них 12 пацієнтів із ЦД 2го типу без верифікованих ССЗ, 14 хворих із субклінічною стадією ДАНС, 18 — із функціональною стадією ДАНС, 21 — із функціональноорганічною стадією ДАНС. Контроль — 12 практично здорових людей (аналогічні вік та показники ІМТ (р 0,05)). Верифікація ДАНС проводилась на підставі змін, виявлених при проведенні ЕКГ, холтерЕКГ; добового моніторингу артеріального тиску (ДМАТ), визначення параметрів внутрішньосерцевої гемодинаміки та структурнофункціонального стану міокарда. Виділяли стадії ДАНС: І — субклінічні стадії: ІА — порушення показників холтерЕКГ, а також спонтанної барорефлекторної чутливості, ІБ — приєднання порушень показників автономних тестів серцевосудинних рефлексів; ІІ — клінічні стадії: ІІА — функціональна — приєднання порушень показників коригованого інтервалу QT (QTс), ДМАТ, функціональної діастолічної дисфункції лівого шлуночка (ДДЛШ), ІІБ — функціональноорганічна — прогресування ДДЛШ, приєднання систолічної дисфункції, розвиток фіброзу міокарда; ІІІ — інфаркт міокарда («безбольова» форма), інсульт, кардіореспіраторна зупинка (Сергієнко О.О., Сергієнко В.О., 2011).
Проведення ЕКГ здійснювали за допомогою 12канального електрокардіографа ЮКАРД200 (UTAS, Україна) у 12 загальноприйнятих відведеннях, холтерЕКГ — холтерівської системи ЕКГ ЕС3Н (Labtech, Угорщина), діапазон пропускання частот від 0,05 до 100 Гц, частота дискретизації порядку 500 Гц. Визначали циркадний індекс (ЦІ) — співвідношення середнього значення частоти серцевих скорочень (ЧСС) в активний період до середнього значення ЧСС в пасивний період. Аналізували показники SDNN (стандартне відхилення всіх NNінтервалів, мс), SDANNi (стандартне відхилення середніх NNінтервалів, обчислених по 5хв проміжках протягом запису, мс), RMMSD (квадратний корінь із середньої суми квадратів різниць між послідовними парами інтервалів NN, мс), pNN50% (значення NN50, розділене на загальну кількість NNінтервалів, %). Вивчали високочастотні коливання ритму серця (HF) (парасимпатична активність), низькочастотні (LF), дуже низькочастотні коливання (VLF), симпатикопарасимпатичний індекс (LF/HF), загальну силу спектра частот (TP). QTc визначали згідно з формулою: QTc = QT/RR. ДМАТ здійснювали за допомогою монітору АТ «АВРМ04» (Meditech, Угорщина), допплерЕхоКГ — апарата Siemens Sonoline Versa Plus, ФРН. Дослідження проведене згідно з принципами Гельсінської декларації (2004). Статистичний аналіз — варіаційностатистичний (ANOVA, MicroCal Origin v. 8,0).
Результати дослідження та їх обговорення. У результаті проведених досліджень встановлено, що у хворих на ЦД 2го типу з функціональними стадіями ДАНС спостерігається вірогідно значиме зниження показників ЦІ (р < 0,01 і р < 0,001 — відносно параметрів контрольної групи (1,33 ± 0,01) та пацієнтів на ЦД 2го типу з субклінічною стадією). Отже, у пацієнтів із ЦД 2го типу та функціональними стадіями ДАНС зареєстровано тенденцію до формування ригідності циркадного профілю ЧСС. Показники SDNN в контрольній групі становили (149,70 ± 3,83) мс, SDANNі — (136,7 ± 4,8) мс, RMSSD — (41,10 ± 2,55) мс, pNN50 — (12,60 ± 1,59) %. Не виявлено значних відмінностей в показниках ВРС контрольної групи та хворих на ЦД 2го типу без верифікованих ССЗ, що вказує на відсутність дисфункції кардіального контролю зі сторони автономної нервової системи. У пацієнтів на ЦД 2го типу та ДАНС виявлено зниження функції розкиду та підвищення функції концентрації ритму (зниження показників рNN50%, RMSSD), а також зниження потужності частотних діапазонів із відносним переважанням LF та зниженням значення LF/HF (порівняно з контрольною групою та хворими на ЦД 2го типу без верифікованих ССЗ). У хворих на ЦД 2го типу з субклінічною стадією ДАНС не виявлено значних відмінностей в часових показниках ВРС (р > 0,05), а приєднання і прогресування функціональних стадій супроводжується їх зниженням (р < 0,01). У хворих на ЦД 2го типу спостерігається зниження показників VLF протягом активного (р < 0,01) та пасивного (р < 0,01) періодів доби порівняно з контролем; спостерігається зниження LF протягом активного (р < 0,001) та пасивного (р < 0,001) періодів доби відповідно. Значення HF зменшується протягом активного і пасивного періоду доби (р < 0,001 і р < 0,001 відповідно).
Встановлено, що в хворих на ЦД 2го типу з функціональними стадіями ДАНС показники LF та HF виявились найнижчими. Показники QTc у хворих на ЦД 2го типу без верифікованих ССЗ, а також за субклінічної стадії ДАНС становили (0,42 ± 0,01) с і (0,42 ± 0,02) с (р > 0,05 і р > 0,05 — до показників контрольної групи відповідно). Приєднання і прогресування клінічних стадій ДАНС супроводжувалось подовженням параметрів QTc (р < 0,001). Показники QTc у пацієнтів з ЦД 2го типу та різним ступенем тяжкості ДАНС більші між північчю і рановранці, а також більш коротші протягом кількох годин після пробудження, що значною мірою пов’язане із ступенем тяжкості автономної нейропатії серця.
Висновки
1. Вегетативний контроль міокарда при цукровому діабеті 2го типу за відсутності верифікованої діабетичної автономної невропатії серця не порушується.
2. Зниження потужності низькочастотних коливань ритму серця та загальної потужності спектра варіабельності ритму серця у хворих на цукровий діабет 2го типу може відображати величину ризику ускладнень, а саме розвитку діабетичної автономної невропатії серця.
3. Показники варіабельності ритму серця у хворих на цукровий діабет 2го типу з діабетичною автономною невропатією серця характеризуються пригніченням тонічних впливів парасимпатичної та переважанням симпатичної регуляції ритму міокарда.
4. Приєднання діабетичної автономної невропатії серця супроводжується порушеннями циркадного симпатиковагального балансу, що може сприяти зміні картини ЕКГ день/ніч і збільшенню QTс вночі.
5. Наявність діабетичної автономної невропатії серця у пацієнтів з цукровим діабетом 2го типу корелює з втратою переважання парасимпатичної активності вночі внаслідок збільшення тонусу СНС в нічний час, і, ймовірно, послаблює відносний захист щодо розвитку гострих коронарних подій у другій половині дня і вночі.