Международный эндокринологический журнал 6 (54) 2013
Вернуться к номеру
Порушення макро- та мікроелементного гомеостазу у хворих на цукровий діабет 2-го типу з ожирінням
Авторы: Cуслик Г.І. - Кафедра ендокринології, Львівський національний медичний університет
ім. Данила Галицького
Рубрики: Эндокринология
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Макро та мікроелементний гомеостаз як часткова форма загальної гомеостатичної системи відіграє важливу роль у процесах життєдіяльності організму. Спектр біологічних функцій мікроелементів дуже широкий. У складі металоферментів або у вигляді каталізаторів вони активують більшість ензимних систем організму, стимулюють процеси тканинного дихання, енергетичного обміну, кровотворення, імунологічні реакції, синтез біологічно активних речовин, гормонів, метаболізм білків, вуглеводів, ліпідів, а також корегують рівень процесів вільнорадикального окислення. Зазвичай дослідники оминали увагою питання участі макро/мікроелементів у регуляції вуглеводного, ліпідного, білкового обміну при цукровому діабеті (ЦД) 2го типу з ожирінням. До сьогодні практична медицина має недостатньо інформації про особливості вмісту магнію (Mg2+), цинку (Zn2+), хрому (Cr3+), марганцю (Mn) та міді (Cu) в крові хворих на ЦД 2го типу з ожирінням та вплив їх концентрації на формування та прогресування інсулінорезистентності (ІР). Це есенціальні макро та мікроелементи, які беруть безпосередню участь у регулюванні вуглеводного обміну.
Мета дослідження — вивчення особливостей концентрації Mg2+, Zn2+, Cr3+, Mn та Cu в еритроцитах і сироватці крові та вплив отриманих показників на параметри інсулінової резистентності у хворих на цукровий діабет 2го типу з ожирінням.
Матеріал і методи дослідження. Обстежено 50 хворих на ЦД 2го типу з ожирінням (середній вік (54,8 ± 7,4) року; середня тривалість захворювання (8,2 ± 5,5) року; індекс маси тіла (ІМТ) — (33,15 ± 4,52) кг/м2); 25 хворих на ЦД 2го типу без ожиріння (аналогічного віку та тривалості захворювання, Р > 0,05); 11 пацієнтів з абдомінальним ожирінням та фізіологічним глюкозотолерантним тестом (аналогічного віку та показниками ІМТ, Р > 0,05). Контрольну групу становили 15 здорових людей. Усім хворим було проведено клінікоінструментальне та лабораторне дослідження. Діагностика та визначення ступеня компенсації ЦД 2го типу проводилися відповідно до рекомендацій Європейської діабетичної асоціації. Стан вуглеводного обміну оцінювали за показниками концентрації глікованого гемоглобіну (HbA1c), пре й постпрандіальної глікемії. Визначення концентрації імунореактивного інсуліну (ІРІ) в крові проводили за допомогою тестнаборів Immunotech Insulin IRMA. Індекс гомеостатичної моделі оцінки ІР (Нomeostasis model assessment) (НОМАІР) розраховували за формулою: НОМА – ІР = G0 × Ins0/22,5, де G0 — рівень глюкози плазми крові натщесерце (ммоль/л); Ins0 — вміст ІРІ в плазмі крові натщесерце (мкМО/мл). НОМА — індекс функції клітин (НОМАФБК) розраховували за формулою: НОМАФБК = Ins0 × 20/(G0 – – 3,5), де G0 — рівень глюкози плазми крові натщесерце (ммоль/л); Ins0 — уміст ІРІ в плазмі крові натщесерце (мкМО/мл). Із метою верифікації ІР використовували показники ІМТ, коефіцієнт показників «талія/стегно», показники НОМА. Концентрацію макро та мікроелементів визначали за допомогою атомноабсорбційної спектрофотометрії. Статистичний аналіз проводився статистичноваріаційним методом за допомогою відповідної комп’ютерної програми.
Результати дослідження та їх обговорення. Виявлено порушення гомеостазу есенціальних макро та мікроелементів у крові хворих на ЦД 2го типу з ожирінням. Аналіз структури дисбалансу макро та мікроелементів у хворих на ЦД 2го типу з ожирінням виявив зниження вмісту Mg2+ в еритроцитах на 27,4 % та збільшення його рівня в плазмі крові на 16,3 %; зниження концентрації Zn2+, Cr3+ і Mn на 33,3, 18,2 і 27,5 % відповідно й підвищення рівня Cu на 26 % у плазмі крові. У групі осіб з ожирінням і непорушеним ГТТ показники вмісту макро та мікроелементів суттєво не відрізнялися від контрольної групи. У пацієнтів із ЦД 2го типу та ожирінням виявлено кореляційний зв’язок між вмістом Mg2+ в еритроцитах і НОМАІР (r = –0,52; р < 0,01); рівнем Zn2+ у сироватці крові та НОМАІР (r = –0,35; р < 0,01); концентрацією Cr3+ у сироватці крові та НОМАІР (r = –0,49; р < 0,01) та вмістом Mn у сироватці крові та показником НОМАІР (r=0,11; р < 0,01). Між умістом Сu та показниками НОМАІР вірогідного кореляційного взаємозв’язку нами виявлено не було.
Висновки
1. Цукровий діабет 2го типу з ожирінням характеризується порушенням балансу макро та мікроелементів в організмі, що проявляється зниженням концентрації Mg2+ в еритроцитах (р < 0,01) і підвищенням вмісту Mg2+ в сироватці крові (р < 0,05), зменшенням рівня Zn2+, Cr3+ і Mn (р < 0,05) й підвищенням умісту Cu (р < 0,05) у крові.
2. Дисбаланс макро та мікроелементів у хворих на цукровий діабет 2го типу з ожирінням корелює з показником НОМАІР. Виявлено негативний кореляційний зв’язок між НОМАІР та вмістом Mg2+ в еритроцитах (r = –0,52; р < 0,01), рівнем Zn2+ у плазмі крові (r = –0,35; р < 0,01) та концентрацією Cr3+ у плазмі крові (r = –0,49; р < 0,01).