Международный эндокринологический журнал 8 (64) 2014
Вернуться к номеру
До ювілею професора Яреми Ілліча Томашевського
Рубрики: Эндокринология
Разделы: Юбилеи
Версия для печати
Статья опубликована на с. 113
3 грудня 2014 року виповнилося 85 років з дня народження та 61 рік лікарської, науково-педагогічної та громадської діяльності Яреми Ілліча Томашевського — доктора медичних наук, заслуженого професора Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, засновника кафедри ендокринології, відмінника охорони здоров’я України.
Я. Томашевський народився 3 грудня 1929 року в селі Стецева Снятинського району Івано-Франківської області в селянській родині. Середню освіту з відмінним результатом здобув, навчаючись в українській гімназії в Коломиї та Снятинській середній школі.
Обрав медицину справою свого життя, тісно поєднавши життєвий шлях із Львівською вищою медичною школою. Закінчив з відзнакою лікувальний факультет Львівського медичного інституту (1947–1953) та клінічну ординатуру з внутрішніх хвороб (1953–1955). Втілював набуті знання у практичній медицині, завідував терапевтичним відділенням Кам’янка-Бузької районної лікарні, пізніше — терапевтичним відділенням четвертої львівської міської лікарні. Проте згодом здібний випускник повернувся в аlma mater на науково-педагогічну ниву. Працював на посадах асистента й доцента терапевтичних кафедр (1958–1978), завідувача новоствореної кафедри ендокринології (1978–1999), а з 1999 року є професором цієї кафедри.
Успішний шлях Я. Томашевського до висот науки благословили його вчителі. Ними були видатні постаті львівської терапевтичної школи — професори Олексій Кевдін, Віктор Чернов, Павло Подорожний. Перші наукові дослідження молодого вченого присвячені питанням вітамінної недостатності та способам корекції метаболічних порушень при захворюваннях внутрішніх органів і ендокринної системи. Підсумком цього періоду наукової діяльності стала монографія «Клінічна вітамінологія» (1977).
Згодом побачили світ й інші його книги: «Профілактична діабетологія» (1992), «Цикл Корі в ендокринології. Тестові завдання» (1994), «Цукровий діабет» (1996), «Основи діагностики, профілактики та лікування ендокринних захворювань» (1999) та «Мітохондріальний діабет. Піровиноградний діабет. Цукровий діабет» (2003). Вагомим внеском у медичну науку та практику стало опрацювання «Програми загальної диспансеризації населення та профілактики йододефіцитних захворювань» та її широке впровадження на етапі первинної медико-соціальної опіки громадян України.
Професор Я. Томашевський — терапевт-ендокринолог та клінічний фармаколог широкого профілю. Він є автором і співавтором понад 350 друкованих праць (у тому числі 6 монографій та навчальних посібників, багатьох методичних рекомендацій) з питань кардіології, ревматології, гастроентерології, ендокринології, клінічної фармакології, біохімії та курортології. Під його керівництвом захищені 2 докторські і 15 кандидатських дисертацій. Брав участь у багатьох наукових форумах, у тому числі міжнародних, на яких виступав із доповідями та лекціями.
Слід відзначити активну громадську діяльність ювіляра. Він був обраний членом правління Наукового товариства ендокринологів України, є головою Львівського обласного науково-практичного товариства ендокринологів, дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка та Українського лікарського товариства, членом Європейської асоціації з вивчення діабету, членом редакційних колегій журналу «Ендокринологія», «Міжнародного ендокринологічного журналу» та «Лікарського збірника НТШ», головою наукової проблемної комісії «Патологія щитоподібної залози в Прикарпатті», керівником Академії профілактичної медицини при Науковому товаристві імені Шевченка.
Ще 1985 року Ярема Ілліч нагороджений значком «Відмінник охорони здоров’я» за багаторічну діяльність в царині надання ефективної медичної допомоги населенню, а в 2007 році йому присвоєне почесне звання «Заслужений професор Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького».
Професор Я. Томашевський — відомий клініцист і досвідчений педагог, йому притаманні любов до праці та знань, нестримний творчий пошук, скромність і доброзичливість, готовність допомогти будь-кому.
Редакційна колегія «Міжнародного ендокринологічного
журналу» зичить дорогому ювілярові міцного здоров’я,
довгих років життя, родинного благополуччя та нових творчих
звершень на благо вітчизняної медичної науки та
охорони здоров’я.